close
Twój komentarz




questions.php?view=139

Pytania i Odpowiedzi

Jakie błędy popełniamy podczas rozmowy o pracę?

  Zapytany przez Polianna (Joanna Czerniec) na 21 Marzec 2016 18:39 CET
Odsłon 1,161
Głosuj w górę  |   

  Odpowiedział Polianna (Joanna Czerniec) na 21 Marzec 2016 18:41 CET

Zawsze tylko raz możemy wywrzeć dobre pierwsze wrażenie, więc warto uniknąć podstawowych błędów, które negatywnie wpłyną na naszą rekrutację lub nawet nas z niej wyeliminują już na starcie. Oczywiście podstawowym błędem jest nieodpowiedni ubiór. Warto zapoznać się z dress code, jaki obowiązuje na konkretnym stanowisku. Manager, pracownik banku, kasjerka, księgowa czy hostessa powinna ubrać się elegencko i wygodnie, tradycyjny garnitur i garsonka to podstawa. Nie musi być po szkolnemu i galowemu, ale unikajmy krzykliwych barw i dodatków. Nikt nie wymaga stroju galowego od muzyka, pisarza, grafika komputerowego czy tatuatora, ale lepiej i tu nie przesadzać z wizerunkiem, chyba że jest to właśnie nasz atut i wizytówka. Następna sprawa to nasza postawa, nigdy się nie garbimy, podajemy rękę, uśmiechamy się i patrzymy w oczy. Starajmy się być swobodni i naturalni, nawet gdy zżera nas trema. Nie przesadzajmy z gestykulacją, nie przebierajmy nerwowo palcami i nie dotykajmy włosów. Jeśli drżą nam ręce to najlepiej je spleść i położyć na kolanach.


Można pozwolić sobie na picie wody podczas rozmowy, ale żucie gumy czy innych pastylek jest niedopuszczalne. Nie robimy też min wyrażających zdziwienie, przesadną radość czy paniczny strach. Nie patrzymy też na zegarek czy telefon, który bezwzgędnie trzeba ściszyć lub wyłączyć. Nie musimy zachowywać kamiennej twarzy pokerzysty, ale lepiej panować nad emocjami i głosem. Mówimy wyraźnie, głośno ale bez przesady, robimy wiele przerw, zawieszamy głos i podkreślamy naturalnie najważniejsze słowa w naszej wypowiedzi. Nie wygłaszamy nudnego monologu, patrzymy na reakcję rozmówcy i przede wszystkim nie przerywamy, chyba że jest to coś bardzo istotnego. Warto zaopatrzyć się w poradnik mowy ciała i potrenować przed lustrem.


Musimy też wiedzieć, co napisaliśmy w CV, bo pracodawca może się do tego odwoływać, więc przygotujmy sobie potencjalne rozwinięcie każdego punktu naszego CV.


Głosuj w górę  |   

Słowa kluczowe błędy, w rozmowie o pracę
Aby udostępnić te pytanie na swojej Polski Domek mikroblog, musisz być zalogowany.