Kazimierz Dolny jest bardzo malowniczym miastem położonym na Wyżynie Lubelskiej i nazywany jest Małym Gdańskiem. Największy rozwój miasto przeżyło w złotym wieku za panowania dynastii Jagiellonów. Na wybrzeżu Wisły wybudowano wtedy port z 60-cioma spichlerzami na zboże. Pod koniec XVIII wieku miasto było miescem spotkań bohemy artystycznej, często organizowano tu plenery malarskie i wystawy sztuk.
W pierwszym dniu wycieczki można zobaczyć rynek z kamieniczkami, kościół farny św Jana Chrzciciela oraz św Bartłomieja, zamek, Górę Trzech Krzyży, Mały Rynek i Jatki, Suszarnię i koguty w Piekarni Sarzyńskiego, Plebanię Górę – Muzeum Klasztorne, spichlerz Mikołaja Przybyły oraz Kazimierski Park Krajobrazowy.
Rynek zdobią wspaniałe, oryginalne kamienice wsród których jest mnóstwo kawiarni, galerii sztuk oraz sklepów z pamiątkami. Rynek wybrukowany jest kocimi łbami, a jego ozdobę stanowi studnia z daszkiem. Nad rynkiem wznosi się przepiękny, biały kościół farny w stylu renesansowym. Sklepienia kościoła zdobi geometryczna siatka, a na ołtarzu głównym przedstawione są sceny męczeńskiej śmierci św. Bartłomieja.
Następnie udajemy się na zamek, który został zbudowany przez Kazimierza Wielkiego i zniszczony podczas potopu szwedzkiego. Niedaleko zamku wzosi się Baszta, która broniła przeprawy przez Wisłę. Można na nią wejść przez drewniane schody a ze szczytu rozpościera się wspaniały widok na przełomową dolinę Wisły.
Z Baszty wedrujemy na górę Trzech Krzyży, które to krzyże postawiono na pamiątkę emidemii cholery w 1708 roku. Prawdobodobnie góra jest miejsce męczeństwa zakonnic z klasztoru norbertanek, zabitych przez Rusinów w XIII wieku.
Z ulicy Lubelskiej schodzimy do Małego Rynku , gdzie istnieją pamiętki dawnych Jatek, czyli dzielnicy Żydowskiej. Odbywa się tutaj Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych.
Po drugiej stronie Małego Rynku jest Galeria Suszarnia Jana Wołka, znanego poety i pieśniarza, który osobiście podejmuje swoich gości i przedstawia im swój dorobek artystyczny.
Nieopodal znajduje się słynna piekarnia Cezarego Sarzyńskiego z kogutami kazimierskimi z ciasta, które stały się symbolem miasta, a także inne specjały.
Dalej udajemy się Do Plebanii Góry, kościła i Klasztoru Reformatorów. Muzeum klasztorne prezentuje niezwykle ciekawe zbiory obrazów, przedmiotów liturgicznych oraz dzieł ludowych. Wielką atrakcję stanowi wycieczka promem do Janowca podczas której możemy podziwiać ruiny zamku w Janowcu i wspaniałe kazimierskie plenery.
Kontakt |
O Nas |
Polityka prywatności |
Regulamin |
Ogłaszaj się z nami |
Prasa |
Kwiz |
Deklaracja Misji |
Sklep
©2016 Polski Domek.